fbpx Skip to content
Národní seminář AKJ

O víkendu 19.-20. listopadu hostila naše Škola bojových umění Plzeň národní seminář sebeobrany Allkampf – jitsu, který se konal v sobotu, a zkoušky na vyšší technické stupně, které proběhly následující den.

Jednalo se o zátěžový test našich nových prostor, protože se registrovalo více než 100 účastníků. Vše naštěstí proběhlo hladce, a tak se v sobotu v 10 hodin mohl zahájit společný trénink cvičenců ze všech škol Allkamf – jitsu z České republiky. Společnému tréninku ještě předcházel trénink dětí, které měly vlastní program.

Odpolední program byl rozdělen do 4 tematických bloku. Účastníci si tak mohli vybrat, zda se chtějí zaměřit více na fighting a grappling, nácvik technik na zkoušky, obranné techniky proti zbraním, anebo například nácvik kombinací a kat. Hlad a žízeň po celodenním tréninku jsme poté šli uhasit na večeři do restaurace Plzeňka.

 

V neděli proběhly zkoušky na vyšší technické stupně – kyu. Naše škola letos měla na zkouškách rekordní účast 26 uchazečů o další pásek. Všichni naši účastníci se na zkoušky intenzivně připravovali a předvedli výborné výkony, a tak byly všichni úspěšní – gratulujeme!

Jak vlastně takové zkoušky na vyšší kyu probíhají? Zkouška je rozdělena do několika okruhů. Každý z nich má prověřit určitou oblast tělesné zdatnosti, znalosti fyziologie člověka a principu technik, odolnosti a koordinace pohybu. Rozsah a intenzita zkoušek se zvyšuje spolu s vyššími technickými stupni (v případě kyu se však jedná o nižší číslo, jdou totiž vzestupně od 9. do 1.).

KIHON  – základní údery, kopy a pády

TECHNIKY – 10 obranných technik na dané útoky, každé kyu má své techniky.

KOMBINACE – sled úderů a kopů v přesné návaznosti se střídáním. postojů.

RANDORI – obrana proti sledu předem neznámých útoku. Randori má několik stupňů s různou intenzitou. Součástí je také obrana proti zbraním.

FIGHTING – volný zápas, který má prověřit fyzickou zdatnost cvičence a schopnost improvizovat a přizpůsobovat se v kontinuálním souboji.

TAMEŠI-WARI – přerážení dřevěných desek, které prověří, zda je úder vedený správně, je správně zacílen a má dostatečně silnou intenzitu

Pro nejvyšší kyu je součástí zkoušky ještě aplikace obranné techniky z předchozích kyu. Na zkoušky je nutné se připravovat kontinuálně, s vyšší intenzitou v předcházejících měsících. Jejich cílem je prověřit, zda dochází ke správnému rozvoji schopností cvičence.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY